VPN چیست و چگونه کار می‌کند

یک شبکه خصوصی اساساً از همه‌کسانی که مجوز دسترسی به آن را ندارند جدا می‌شود. اضافه کردن بخش مجازی در ابتدا به این معنی است که شما به‌طور خصوصی از این شبکه خصوصی به کامپیوتر خود دسترسی پیدا می‌کنید (همان‌طور که واقعاً در سرور شما یا در سازمان‌های جاسوسی نیستند).

vpn دقیقاً چیست؟

VPN ها اساساً مجموعه‌ای از سرورهایی هستند که شما از طریق ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی خود (ISP) به آن متصل می‌شوید. هنگامی‌که شما با وی پی ان خود ارتباط برقرار کرده‌اید، یک‌روند شناخته‌شده به‌عنوان تونل زنی، سرورها به‌عنوان صفحه مجازی خود در اینترنت عمل می‌کنند. به نظر می‌رسد که خودتان را به یک فضای امنیتی امن تبدیل کرده‌اید و درواقع هیچ حرکتی ندارید.
همان‌طور که شما از این فضای ایمن وب استفاده می‌کنید، تمام داده‌های ارسالی و دریافتی‌تان رمزگذاری می‌شوند و به شما امکان محرمانگی را ارائه می‌دهند. هنگامی‌که در یک شبکه قرار می‌گیرید، ISP یا حتی برخی از سازمان‌های جاسوسی نمی‌توانند اطلاعاتی را که شما جست‌وجو یا دانلود می‌کنید، بشناسند.

vpn چیست

چرا از وی پی ان استفاده می‌شود

بدیهی است که همیشه امنیت، یکی از دلایل اصلی استفاده از VPN برای دسترسی به اینترنت است. ازآنجاکه تمام داده‌های شما یک‌بار در تونل رمزگذاری می‌شوند، اگر یک هکر سعی در باز کردن مرورگر شما داشته باشد، تقریبا در آن شرایط ممکن نیست و موفق نخواهد شد.

دومین دلیل عمده برای خرید فیلتر شکن، مسائل مرتبط با حریم خصوصی است. اگر دوست دارید در مورد garden gnomes که در اواخر قرن نوزدهم در Gräfenroda آلمان ساخته‌شده است بدانید، این کسب‌وکار هیچ‌کسی نیست. با رمزگذاری داده‌های خود، آنچه شما دنبال آن هستید، آنچه در انجمن‌ها می‌گویید و آنچه از طریق جریان تماشا می‌کنید، کاملاً کسب‌وکار شماست.
مهم این است که به یاد داشته باشید یک VPN از داده‌هایی که شما از رایانه خود به مرکز وی پی ان انتقال می‌دهید محافظت می‌کند، اما لزوماً شما را از کوکی‌ها و سایر ردیاب‌های وب رد نمی‌کند.
Ximning Ou از دانشگاه جنوب فلوریدا به ما گفت:

VPN رمزگذاری شده برای ترافیک شبکه را فراهم می‌کند.این تضمین می‌کند که ارتباطات را نمی‌توان به‌راحتی توسط مخالفان تحت‌الشعاع قرارداد. این ویژگی برنامه‌هایی مانند کوکی‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. بنابراین، اگر شما از طریق VPN عبور می‌کنید، کوکی‌ها هنوز هم می‌توانند در مرورگرتان تنظیم شوند.

برای اجتناب از چنین تلاش‌های ردیابی، توصیه می‌شود همه گشت‌وگذارها را با مرورگر خود در حالت ناشناس یا خصوصی انجام دهید. همچنین شما می‌توانید با نصب نرم‌افزار ردیابی مانند ghostery پنهان شوید.

سومین توجه مهم استفاده از VPN این واقعیت است که می‌تواند به شما یک مکان مجازی بدهد. با توجه به جنبه‌های غیرمعمول garden gnomes، به نظر می‌رسد که شما صفحه خود را در دست می‌گیرید. آن‌ها درواقع نمی‌توانند آدرس IP شما را با آدرس فیزیکی خود پیوند دهند. آیا می‌خواهید پوکر آنلاین بازی کنید اما در کشور شما مجاز نیست؟ سپس به‌سادگی به یک کشور که در آن چنین فعالیتی اعمال می‌شود، تونل را انتخاب کنید و با خیال راحت به بازی بپردازید.

دنبال کردن جریان بعضی از فیلم‌ها توسط دولت شما ممنوع شده است؟ احتمالاً در همه‌جا ممنوع نیست، بنابراین کشوری پیدا کنید که در آن قابلیت مشاهده و تونل در آن وجود داشته باشد و از پاپ کورن ها لذت ببرید.

امنیت وی پی ان
این نیز می‌تواند به روش مخالف کار کند. اگر شما در حال سفر دور از کشور خود هستید، اما می‌خواهید یک نمایش را تماشا کنید که فقط در ارائه‌دهنده Netflix در خانه برگزار می‌شود، می‌توانید برای دیدن آن‌یک تونل داشته باشید. همین امر برای بانکداری و سایر وب‌سایت‌هایی که ممکن است در هرکجای دنیا قابل‌دسترس نباشد،صدق می‌کند.

البته، درحالی‌که از یک VPN استفاده می‌کنید، ممکن است شما را به قوانین و محدودیت‌های کشورتان برساند، فراموش نکنید که شما هنوز هم آن‌ها را محدود می‌کنید. استفاده از VPN باعث نمی‌شود شما نامرئی باشید، فقط ناشناس هستید. بنابراین اگر شما در حال انجام بسیاری از گشت‌وگذار مشکوک از نظر یک سازمان دولتی هستید ، احتمالاً با منابع و زمان کافی، شما را پیدا خواهند کرد.

نحوه انتخاب ارائه‌دهنده سرویس فیلتر شکن

خرید vpn که برای شما مناسب است به چند ملاحظات اساسی رسیده است:

  • هزینه در برابر امنیت

قیمت فیلتر شکن

به‌طورکلی، یک سرویس VPN هرچقدر امنیت بیشتری فراهم کند، هزینه آن بالاتر خواهد بود. اکثر کاربران فقط از ارائه‌دهنده اصلی VPN مقرون‌به‌صرفه استفاده می‌کنند که خدمات جامد را از ۴٫۹۹ تا ۱۲٫۹۹ دلار در هرماه ارائه می‌دهد.

درحالی‌که ارزیابی ارائه‌دهندگان مختلف VPN فراتر از محدوده این مقاله است، بررسی ارائه‌دهندگان مختلف و جست‌وجو یکی از آن‌ها که شهرتی دیرینه برای محافظت از کاربران را دارد، همیشه جای خوبی برای شروع است. یکی از کاربران Reddit یک لیست عظیم که ارائه‌دهندگان مختلف وی پی ان را ارزیابی می‌کند را تشکیل می‌دهد.

  • لگاریتم‌های مربوط در مقابل لگاریتم‌های نامربوط

در مورد امنیت، یکی از عواملی که ارائه‌دهندگان را جدا می‌کند این است که آیا آن‌ها لگاریتم‌های مربوط به داده‌های کاربر و فعالیت جست‌وجو را نگه می‌دارند. اگر این کار را نکنند، هزینه اضافی ناشناسی‌تان را دریافت خواهند کرد. اگر کسی می‌خواهد در آن زمان قرار بگیرد، سوابق می‌تواند راهی برای ردیابی آن باشد.

  • اشتراک‌گذاری IP

یکی دیگر از روش‌های سریع ارزیابی یک ارائه‌دهنده سرویس فیلتر شکن این است که آیا آن‌ها آدرس IP مشابه را برای چندین کاربر ارائه می‌دهند یا خیر. اگر چندین نفر از یک آدرس IP در حال مرور باشند، به‌سختی می‌توان کاربر را به‌طور دقیق مشخص کرد، بنابراین اشتراک‌گذاری IP به سطح دیگری از حفاظت ارائه می‌شود.

  • محل سرور

محل سرور vpn

با پیدایش وای فای تقریباً در همه‌جا، فراموش کردن این‌که اینترنت هنوز چیزی است که با کابل‌ها و سیم‌ها مرتبط است، آسان شد. بنابراین یک سرویس که طیف گسترده‌ای از سایت‌های فیلتر شکن را ارائه می‌دهد می‌تواند سودمند باشد.

برای مثال اگر شما به‌طور منظم می‌خواهید محتوا را از انگلستان پخش‌کنید و در کانزاس زندگی کنید و می‌خواهید ببینید که آیا ارائه‌دهنده شما دارای مرکزی در ساحل شرقی ایالات‌متحده و همچنین یک سرور در لندن است؟ همچنین محل سرور می‌تواند بر اساس نیازهای شما مهم باشد. اگر به دلایلی شما یک آدرس IP در ژاپن داشته باشید، مطمئن شوید که ارائه‌دهنده به شما اجازه تونل کردن آن را می‌دهد.

  • پشتیبانی چندگانه دستگاه

هنگامی‌که اقدام به خرید وی پی ان می‌کنید، نه‌تنها می‌خواهید کامپیوتر خود را وصل کنید، بلکه ممکن است شما تبلت و تلفن‌هایی که می‌خواهید وی پی ان را نصب کنید، داشته باشید. اکثر ارائه‌دهندگان به شما امکان اتصال به پنج دستگاه را می‌دهند، اما مطمئن شوید که قبل از اینکه خرید کنید، آن را بررسی کرده باشید.

  • تغییر آدرس IP

یک روش نسبتاً آسان برای ارزیابی یک ارائه‌دهنده VPN این است که ببینید آیا آن‌ها یک آزمایش رایگان را ارائه می‌دهند یا خیر. اگر این کار را انجام دادند، در تونل ثبت‌نام کنید و سپس از این سایت بازدید کنید. این به شما کمک خواهد کرد که تعیین کنید آیا شما یک نفوذ IP داشته‌اید یا نه، به این معنی که محل واقعی شما به نحوی از بین رفته است. اگر ISP یا مکان فیزیکی واقعی خود را در این صفحه مشاهده می‌کنید، پس بهتر است از یک ارائه‌دهنده VPN مطمئن‌تر استفاده کنید.

  • رابط کاربری

درنهایت، نگاهی به نحوه‌ی عملکرد نرم‌افزار ارائه‌دهنده‌ی VPN می‌اندازیم. آیا نسبتاً مستقیم عمل می‌کند؟ آیا روشن و خاموش کردن آن آسان است، آیا مکان شما را به‌سرعت تغییر می‌دهد؟ درحالی‌که شما از نرم‌افزار VPN خود استفاده نمی‌کنید، خوب است بدانید که در موقع نیاز به آن، می‌توانید با لمس کردن یک انگشت به آن متصل شوید.

بنابراین آیا با استفاده از یک VPN، هیچ مشکلی وجود ندارد؟

اگر شما در نظر دارید که اضافه کردن یک VPN به فعالیت‌های مرور وب خود دیگر مشکلی وجود ندارد، دو ملاحظه، که لازم است از آن آگاه باشید.
اولین مسئله بالقوه، همان چیزی است که باعث می‌شود وی پی ان ها برای بعضی‌ها جذاب باشند، توانایی دروغ گفتن آدرس شما. این زمان برای دسترسی به خدمات و محتوای آن در کشور دیگر عالی است، اما تمام‌وقت آن‌قدر خوب نیست.

به‌عنوان‌مثال، بگذارید بگویم شما در ایالات‌متحده مستقر هستید اما به انگلستان ختم می‌شوید و تصمیم می‌گیرید که یک خرید آنلاین را انجام دهید. ناگهان، تمام هزینه‌های شما به‌جای دلار به پوند می‌رسد.

درباره فیلتر شکن

همچنین، اگر می‌خواهید برای خدمات خاص مانند بیت کوین ثبت‌نام کنید، سیستم آدرس IP تان را به‌عنوان مدرک برای موقعیت مکانی شما می‌گیرد، بنابراین ممکن است شما در معرض آسیب زدن به ناحیه‌ای قرار بگیرید که واقعاً زندگی نمی‌کنید. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، ایجاد یک تغییر به‌عنوان تونل و بارگذاری مجدد سایت همیشه آسان نیست.

در مرحله دوم، کار با یک سایت از راه دور می‌تواند باعث کاهش سرعت مرورگر نوبت. گاهی اوقات به‌سختی قابل‌توجه است، اما گاهی اوقات می‌تواند قابل‌توجه باشد – و این به عقاید خود ادامه می‌دهد که قبل از اینکه بتوانید به اینترنت برسید، اطلاعات شما هنوز هم باید از طریق کابل به VPN تان منتقل شود.

بااین‌حال، همان‌طور که اخیراً حمله Krack نشان می‌دهد، استفاده از VPN عملاً تبدیل به یک ضرورت و سادگی یک گزینه است. این حمله باعث ایجاد آسیب‌پذیری برای هرکسی که با استفاده از وای فای بدون حفاظت از یک تونل VPN استفاده می‌کند، می‌شود. بنابراین، حتی اگر مشکلی با استفاده از یک VPN وجود داشته باشد، مزایای آن به‌مراتب بیشتر از حد مجاز آن‌هاست و حتی حداقل حمایت‌هایی که توسط یک ارائه‌دهنده رایگان ارائه‌شده است، قطعاً چیزی نیست که شما از آن پشیمان شوید.

2 پاسخ به “VPN چیست و چگونه کار می‌کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *